Dijital dönüşüm yeni bir kavram değil Son birkaç yılda. Hayatın her kesimi giderek artan teknolojik değişimin baskısıyla. Karşı karşıya kaldı. 2020 yılında tüm dünyaya yayılan COVİD-19 salgını. Sirketleri dönüşümlerini hızlandırmaya zorladı. Ve onları dijital öncelikli iş modeline dönüştürdü.

Perakende sektörü, salgındaki değişikliklere yanıt. Olarak tüketicilerle etkileşim biçimini acilen ayarlaması gereken bir sektör. Birçok perakende sektörü dönüşümün hızına ayak uyduruyor. Geçtiğimiz yetmiş yılda perakende sektörü. Büyük mağazaların yükselişinden süpermarketlerin gelişimine kadar çeşitli dönüşüm aşamalarından geçti. Seri üretimin gerçekleşmesi, 7-11 gibi market zincirlerinin popülerliğine yol açtı. Amazon veya Alibaba gibi e-ticaret şirketlerinin yönlendirdiği perakende sektöründeki dördüncü değişim dalgasının içindeyiz. Bu değişim aşamasının odak noktası, yalnızca Tüketici talebini daha iyi karşılamak ve tahmin etmek değil, teknolojinin uygulanmasıdır. aynı zamanda perakende sektörünün her aşamasındaki tedarik zincirini daha verimli hale getiriyoruz. Gelecekte perakende sektörünün üç temel unsuru olan mağazalar (veya web siteleri), ürünler ve müşteriler için giderek daha fazla verinin uygulanacağı öngörülebilir.

Yapay zeka, verinin rolünü yönlendirmenin anahtarıdır

Verilerdeki kalıpları ve içgörüleri insanlardan daha hızlı ve daha verimli bir şekilde keşfedebilir çünkü yapay zeka, devasa miktarlardaki veriler telefon numaraları listesi üzerinde, insanların manuel olarak yapamayacağı şekilde son derece kapsamlı gözlemler yapabilir. Müşteri yolculuğunun karmaşıklığını analiz etmek gibi yapay zeka için belirli bir hedef belirleyebilirsiniz. Yapay zeka, yalnızca sayısal ve metinsel verileri analiz etme yeteneğine sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda müşteriler ürünlere göz atarken görsel ipuçlarını toplamak ve analiz etmek gibi “duyusal” verileri de işliyor.

Telefon numarası listesi

Yapay zeka, tüm perakende sektörünün farklı

Aşamalarında uygulanabilen genel bir Hüzünlü Hayat Kutusu teknolojidir ve dijital pazarlama, perakende sektöründe yapay zekanın uygulandığı alanlardan biridir çünkü dijital pazarlama büyük miktarda veri toplamaya ve veri toplamaya dayanmak zorundadır. Daha doğru sonuçlar elde etmek için analizler yapılır. Perakende sektöründeki pazarlamacıların öncelikli odak noktası kullanıcı edinimidir . Yapay zeka, daha kapsamlı bir kullanıcı profili elde etmek ve hedeflenen kitleye ilişkin kimlerin yüksek görüntüleme sayısına sahip olduğunu bulmak için çevrimiçi ve çevrimdışı veriler toplayabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *